9. HÓNAP
Fejlődés, felfedezés, figyelem
Folyton mosolyog, ezt ki kell élvezni!
Ebben a hónapban turbó sebességre kapcsol a baba kognitív érése. Ez egy nagyon cuki időszak, szinte folyton mosolyognak. Ezeket a mosolyokat mélyen szívd magadba.
A szeparációs szorongás is folytatódhat, valószínüleg ez is a kognitív éréshez kapcsolódik, és ekkor kezd el a kisbabában tudatosulni, hogy ő nem egy test egy lélek az anyukájával. (Fejlődéslélektan szerint az első 1 évben a baba úgy érzékeli, hogy ő és az édesanyja egy egységet alkotnak. Ezt az állapotot gyakran szimbiózisnak nevezik. A csecsemők még nem különülnek el mentálisan az édesanyjuktól, mivel az én-tudatuk nem alakult ki teljesen.). Minden esetre ez nagyon nehéz lehet a kisbabáknak, és megterhelő tud lenni anyának is.
A baba mozgásigénye és aktivitása is robbanásszerűen megnő. Kúszik, mászik, feláll, és mindenhová eljut. Az első cipő megvásárlása is időszerű, ha a baba elkezdett felállni vagy lépegetni. Illetve a kognitív érés miatt, nem csak szaladni kell a kúszó-mászó baba után, de mindenre kíváncsi, mindent meg kell neki mutatni és szépen elmagyarázni.
Ha úgy érzed, szükséged van pihenésre, kérj segítséget, húzd meg a határaidat és pihenj, mert még jó sokáig bírnod kell a strapát.
A felálldogálások miatt fontos egyébként, hogy biztonságos környezetet teremts, mert a baba felfedező kedve miatt folyamatosan nyúl és kapaszkodik mindenbe, sőt, előszeretettel meg is kóstol mindent, úgyhogy ha eddig nem, akkor most van itt az ideje egy bababarát otthon kialakításának.
TIPP: Bababarát otthon.
Vannak persze ebben a hónapban is olyan változások, amik könnyítenek a mindennapokon:
- A babák elkezdenek segíteni az öltözésben, tartják magukat
- Elkezdenek rágni és a félpuha ételeket szét tudják nyomni már a fogukkal, vagy ínyükkel, kinek mi van éppen, ugye. Áron a főtt kukoricát úgy ette a csőről, hogy öröm volt nézni (na nem annak, akinek utána fel kellett takarítania, szerencsére a nagyinál voltunk). A hozzátáplálásról és a darabos ételek bevezetéséről ITT olvashattok.
- Nagyon erősen szívnak, ha még megy a szoptatás akkor a cicit, ha nincs, akkor az ember könyökét, cumit, szopókát, amit érnek:)
Az erős szívás és a megjelenő fogacskák az elején más dimenziókba emelik a szoptatást, de meglepő módon gyorsan hozzá lehet szokni. Sőt, mi abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy Áronnak később le is törik az első fogából egy darab, de annyira lelki furdalásom volt, hogy miattam tört le (mert elkezdtem kiteregetni és Áron meg foggal vette le a falat, máig nem értem hogyan), hogy szó nélkül tűrtem, és így a törött fogú szoptatást is egész hamar megszoktam. Ilyen ez.
Ami viszont továbbra is fix, az a kupi, és hogy nem jutok el a főzésig, vagy ha igen, akkor leég a lábas.
Család
Anyuka állapota:
Anyaként érezheted, hogy a napi rutin rendkívül kimerítő, hiszen a baba mozgékonysága miatt szinte semmi mást nem tudsz csinálni. Ha szoptatsz, a fogas szoptatás fájdalmas lehet – erre érdemes odafigyelni, és ha szükséges, tanácsot kérni. Testileg még mindig érezheted a szülés utóhatásait, de a rendszeres mozgás segíthet a regenerációban.
Érdemes felkeresni a helyi Baba-mama kubbot, különben nagyon magányos tud lenni az ember. De jó ötlet lehet egy baba-mama torna is, ezek nagyon viccesek tudnak lenni.
Apuka szerepe:
Apa számára most különösen fontos, hogy részt vegyen a baba mindennapjaiban – például játékban, babataxis kalandokban. A baba most tanulja a kötődést más családtagokkal, ezért apa szerepe kiemelten fontos. Valószínüleg nehéz anya nélkül programokat csinálni, de már az is elég, hogyha apa hordozza magán a kisdedet, ha ő ugrik amikor szól, ő eteti, amíg anya is tud enni úgy valamit, hogy ne kelljen a gyerek fejéről összeszedni a spagettit.
Nekünk szeptemberben van a házassági évfordulónk, úgyhogy a jeles napon szépen mindenki felöltözött és el is jutottunk egy étterembe, ahol szuperül éreztük mind magunkat. Az első felnőttes családi program.
Napirend
A baba napirendje általában 1 vagy 2 napközbeni alvásból áll, szerencséseknél ezek hosszabbak, önálló alvások, mi nem tartoztunk közéjük. Az éjszakai ébredések csökkenhetnek, de fogzás miatt előfordulhatnak alvászavarok, szóval igazából nem csökkennek.
A mi babáink napirendjeit részletesebben ITT olvashatod el.
Mit játssz a babával
- Hol a kutya? Hol van apa? – ezeket a kérdéseket nagyon szerette Áron, és ügyesen meg is kereste a delikvenseket.
- Ennek könyves verziója a mutogatós játék: Nézzetek könyveket és nevezd meg rajtuk a személyeket, tárgyakat, majd hagyd, hogy a baba is megtalálja őket, de legyél türelmes és figyelmes, lehet, hogy csak a szemével keresi majd meg azokat.
- Ha érzel magadban erőt és kreatív energiákat, akkor csinálhatsz mutogatós könyvet a családi fotókból is.
- Dobozok. Üres Tupperware dobozok, bármilyen doboz, tényleg. Ida rakja, oda rakja, egymásba, beletesz ezt azt, kiveszi belőlük. Minden féle variációban. El lehet kezdeni az arányokat tanítani, és megmutatni, hogy a kisebb doboz hogy fér bele a nagyobb dobozba.
- Babataxi: Ha már magabiztosan ül, akor ráteheted, a miénken volt duda és zenélt ahogyan nem szégyellte, de a baba nagyon élvezte.
Játéklista:
- Képeskönyvek
- Színes, könnyen megfogható építőkockák (Djeco)
- Babataxi
- Egymásba rakosgatható poharak (IKEA)
- Zenélő játékok, amelyek gombnyomásra hangokat adnak ki (erősebb idegzetűeknek)
Mérföldkövek
Mozgásfejlődés:
- Mászik, kúszik, feláll bútorok mellett.
- Egy kézzel kapaszkodva lépegethet.
- Tárgyakat célzottan mozgat (pl. kivesz és berak).
Kognitív fejlődés:
- Tárgyakat név szerint felismer.
- Egyszerű utasításokat követhet (pl. „Add ide kérlek!”).
- Kifejezi érzelmeit: öröm, csalódottság, kíváncsiság.
Ebben az időszakban is sok mindenen lehet stresszelni, például, hogy kimarad-e a kúszás vagy mászás, mikor fog már felállni, stb.
Sokszor az anyukák egymás között is gerjesztik a baba olimpiát, tehát hogy kinek kúszik már a gyereke vagy éppen kinek nem. Ebbe semmiképpen se menjetek bele, egyrészről mert teljesen lényegtelen, hogy kinek ült fel először a babája, másrészről félrevezető is lehet, mert a kötöttebb izomzatú gyerekek néha hamarabb felülnek, de ez nem feltétlenül jó. Általában mi elég jó helyezéseket értünk el egyébként ezeken a baba olimpiákon, mert Áron fénysebességgel mászott és nagyon hamar felállt és sétált, és persze én szuper büszke is voltam rá, viszont ez azzal járt, hogy az idegrendszerét terhelte rendesen és továbbra is nagyon gyakran felkelt éjszaka, én pedig egyre fáradtabb és fáradtabb voltam, szóval a kicsit késleltetett járást felcseréltem volna heti 1-2 jó éjszakára. Ráadásul így visszanézve, tenyleg nincs különbség azok között a gyerekek között, akik hamar abszolválták ezeket a lépcsőket és azok között, akik később.
De! Mivel nem vagyunk a téma szakértői, ha mégis nyomaszt a dolog vagy csak szeretnéd, ha valaki érdemi szemmel ránézne a kisbabád fejlődésére, egy konduktor meglátogatását javasoljuk. Ide mi is jártunk, egyrészről én bedőltem a nyomasztásoknak, másrészről pont pandémia volt és még az orvos is a rendelő másik végéből, már már egy köpőcső segítségével adta be az oltásokat, szóval én kifejezetten szerettem volna, ha valaki megvizsgálja alaposan a gyermeket időről időre. Nekünk mutatott egy tornasort és azt gyakorolgattuk otthon, illetve javasolt szupinált cipőt. Ez utóbbit a legtöbb ismerősöm gyerekének javasolta doki vagy gyógytornász, elég gyakori probléma a rossz lábtartás, szerintem sok felnőttnek is ilyen cipőt kellene hordania.
Vizsgálatok, szurik
Hurrá, nincs oltás!
Védőnői státusz viszont van, ezt itt tudod letölteni.
Mivel készülj a következő hónapra
A következő hónapban a baba még ügyesebben fog állni és lépegetni, ezért szükséges lehet az első járást segítő cipő beszerzése. Tovább nő a felfedező kedve, és intenzívebb lehet a szeparációs szorongás. Készülj új játékokkal, amelyek a finommotorikát és a problémamegoldást fejlesztik.
Hogyha bármivel kiegészítenéd, vagy nem értesz egyet, írj nekünk egy emailt ide: mamik@ittegybaba.hu