Első szülinap
Család, anyuci, apuci,  Ünneplés

Az első szülinap

Közeleg Panka első szülinapja, úgyhogy szép lassan váltok át az idegbeteg üzemmódba. Mert nincs az a covid, fogzás, ajtót szétverő asztalos, aki ezt megakadályozhatná. Összeszedtem néhány dolgot, ami talán segíthet Nektek, hogy ne legyetek teljesen sárkányok és valóban lehessen ünnepelni, amikor itt az ideje. Jöjjön néhány tipp a baba első szülinapjához!

Mennyien? 

Tehát először is, el kell dönteni, mekkora őrületet vállalsz magadra. Elég, ha a szűk család jön át, vagy egy kisebb lagzit szeretnél már szervezni. A covidra és a pénztárcánkra tekintettel mi a szűk, de azért kényelmes fazont választottuk, nagyszülőkkel, keresztszülőkkel és unokatesóval. Így is 12-en leszünk, ami pont elég a nappalinkba, ha néhányan majd egymás ölébe ülnek, és nem ülünk egyszerre asztalhoz. Létezik egy régi hagyomány, ami szerint mindig annyi vendéget hívjunk, ahányadik szülinapot ünnepeljük. Az első szülinap ez alól kivétel lehet, mert akkor vagy a nagymama, vagy a nagypapa nem jön. Nyilván ennek a későbbiekben lehet létjogosultsága, mikor már kis barátokat lehet hívni. Most azonban az a fontos, hogy a baba mennyire bírja a tömeget. Ha nincs hozzászokva a nyüzsihez, inkább csak 2-3 vendég legyen egyszerre.

Hol? 

Először megfordult a fejemben, hogy piknikezzünk egyet, de egyrészt októberben ez merész vállalkozás, ill. még az alap szülinapnál is macerásabb, és a mostani 8 ébredés/éjszaka alvással a legkevésbé sem érzem magamban a szuperanyu géneket. Az utcánkban nyitott egy játszóház. A vendégség egyelőre inkább felnőttekből áll, és bár tuti élvezné, mégis furcsán mutatna anyukám az ugrálóvárban, így ezt most még korainak éreztem. Végül az étterem jött még szóba, de ha 12 főre számolunk, akkor olyan összeg jön ki, ami bőven átlépi azt a szintet, amitől kihullana a hajam. De a kopasz férjemé meg pláne.

Úgyhogy maradunk itthon. A járvány miatt amúgy gőzöm sincs, milyen korlátozást találnak ki egy hónap vagy egy hét múlva, így jobbnak láttam ezt itthon megoldani. Kétszintes az otthonunk, ha az emeletre nem mennek a vendégek, (de tuti, hogy fognak, mert a férjem imádja mutogatni a lakásunkat) akkor elég lesz kipucolni before after az alsó szintet. A napközben elég erős matrac allergia tüneteit produkáló lányom (értsd az ölemben szeret alukálni) mellett ez is épp eléggé mission impossible lesz. 

Mikor? 

Egy évesen kapnak újra egy elég bitang oltást, úgyhogy jobb ezt figyelembe venni a tervezésnél. Ekkortájt néhol már vállba adják, úgyhogy csupa móka és kacagás lesz az öltözés, fürdetés, minden karemelés, a szokásos nyűgösségen kívül. Oltás után 10-14 nappal is kijöhetnek a betegség tünetei, azaz lehet hőemelkedés, nyűgösség, pöttyök. Emellett kb. ilyenkor változik az alvás. A babák áttérnek az egy nappali alvásra, ami nem mindig megy könnyen. Szóval a napon belül sem olyan könnyű belőni, hogy mikor jöjjenek a rokonok, ismerősök sorra. Mi a délután 4 órát választottuk. Pont elég néhány óra Pankának ennyi ember között, még akkor is, ha ismeri őket. (Meg amúgy nekem is, még akkor is, ha szeretem őket.) 

A kaja

Ha jönnek vendégek, akkor őket meg kell etetni. Tök mindegy mikor lesz a buli. Egy egy éves baba anyukájának időből akad a legkevesebb, ezért érdemes átgondolni, hogy tudtok-e rendelni valahonnan (pl. a sültes tálak jó megoldást jelenthetnek), ill. ez az a pont, ahol a nagymamák jól becsatlakozhatnak, ha segíteni szeretnének. Arra az esetre, ha egyik sem kivitelezhető, összeszedtünk néhány gyors, megúszós tippet, receptet, amit ehet a baba is, és a vendégek is bátran esznek majd belőle.

Leveles tészta: nálam szuper favorit. Létezik sütőpapírra kinyújtott verzió, amivel tényleg egy igazi szupergyors megoldás. Megtöltheted a gyerek maradék spenótjával vagy maradék bolognai szósszal, és kész is vannak a csigák. De ha egyszerűen megszórod sajttal, vagy fahéjas cukorral, akkor is finom lesz. 

Húsgolyó: ez nem annyira gyors kaja, viszont érdemes előre elkészíteni és már bekevert állapotban lefagyasztani a golyókat, így ha kell, akkor tényleg csak annyi melóval jár, amíg kipakolod a tepsire (0,5 kg hús, 1 tojás, 3 ek zsemlemorzsa, só, fél reszelt hagyma, 2 gerezd fokhagyma, petrezselyem. 40 perc sütés 180 fokon)

Pástétom: igazából mi kencéknek hívjuk ezeket és a hozzátáplálás darabos uzsonnái hívták életre. Bármilyen sült vagy főtt húst lebotmixerezek, elkeverem tejföllel, adok hozzá petrezselyemet, sót, borsot, esetleg fokhagymát, és pirítósra kenjük. Mindenki szereti. 

Zöldség csíkok mártogatóssal: bár nagyon egyszerűnek tűnik, ez már időigényesebb a fentieknél. Érdemes előre megpucolni, és frissentartó dobozban hűtőben tárolni, tálaláskor pedig csak ki kell pakolni egy tányérra. 

Gyümölcsök: ezt nem igazán csicsáztam túl. Úgy ahogy volt, kitettem egy gyümölcskosarat banánnal, almával, mandarinnal. 

A szülinapi torta

A születésnap egyik legfontosabb eleme. Legalábbis ebben a korban. Legalábbis az anyukának. Merthogy a babáknak általában lövésük sincs arról, mi az, hogy torta. Sok babát pedig inkább csak a család ámuldozó hű és wow felkiáltása hoz lázba. Mondjuk Panka is magasról tett a tortára. A marcipánfigurák viszont teljesen transzba ejtették. Ha sikerült kitalálnod, milyen születésnapi tortát is szeretnél, ne felejtsd el, hogy a hozzávalókat előtte vezesd be a hozzátáplálás során. (Erről itt olvashatsz bővebben.)

Ahogy az ételeknél, úgy a tortánál is igaz, hogy készítheted Te vagy rendelhettek is. Sok cukrászda fel van már készülve az első szülinapi tortával kapcsolatos kérésekre. Az egyik legnagyobb dilemma nálunk az volt, hogy kapjon-e cukrot ekkor már Panka. Végül a nagy terveim a cukrászdában kötöttek ki. Vagyis a férjem, akit az utolsó pillanatban elküldtem tortáért.

Születésnapi ajándék, avagy minek örül vajon egy egy éves baba? 

Egy éves korukra a babák már annyira különböznek mind fejlettségüket, mind személyiségüket tekintve, hogy egységes dolgot lehetetlen javasolni. Ami viszont tuti, hogy érdemes a vendégeknek sugallni 1-2 tippet, mert sokszor fogalmuk sincs, mit hozzanak, végül elköltenek egy zsák pénzt valamire, amit a buli után azonnal eldugsz a padlásra a gyerek elől. Szóval küldd el ezt a cikket a meghívott vendégeknek és azzal is előrébb leszel.

Általánosságban a mi kedvenceink

Fisher Price: általában minőségi játékokat gyárt. Hivatalosan nem tartalmaz káros anyagokat, azonban a legtöbb játékuk műanyag. (Ez engem mondjuk nem zavar, mert könnyű tisztán tartani, nem veri fejbe magát vele a gyerek, és a magasfényű bútoraink is jobban elviselik. Az vitathatatlan tény, hogy Pankának jeti méretű az ökológiai lábnyoma. De ez egy másik történet.)

Djeco: fából készült fejlesztőjátékok. Művészek és illusztrátorok tervezik, így kreatívok, színesek, szuperek, és eszerint is kérik el az árukat. Cserébe viszont nem fogja róla a baba lenyalni a festéket, és ha megrágja, akkor sem lesz gond. 

Little Dutch: fából készült minőségi fejlesztőjátékok. Ha valami pasztellt keresel, akkor ez lesz a tuti. Trendi, menő.

Le Toy Van: fából, kézzel készített igazi klasszikus játékok. Színesek, ízlésesek. Igazi szerelem játékok, nem csak anyának. 😀

Etikett 

Érdemes lehet írni egy pár pontos etikettet a vendégeknek, csak hogy tiszták legyenek a játékszabályok. A miénk valahogy így nézett ki:

  1. Csak egészségesen gyere: kérlek, ha picit kapar a torkod, herpeszed van, stb. akkor most inkább maradj otthon.
  2. Egyeztess: szerezzünk együtt örömet a szülinaposnak, velem nyugodtan egyeztetheted az ajándékot és bármilyen meglepetést, nem nekem kell meglepődnöm, ugye.
  3. Vedd le a cipőd, kabátod, és moss alaposan kezet!
  4. Légy türelmes: az első szülinap során nagyon sok inger éri a kisbabát, ezért légy türelmes, várd meg amíg ő nyit feléd, ne légy nyomulós!
  5. Ne etesd az ünnepeltet: lehet, hogy kinézi a kezedből a csípős kolbászt, de akkor se adj belőle a babának, nem tudhatod, hogy van-e ételallergiája, és hogy egyáltalán hol tart a család az ételek bevezetésében.
  6. Ha szülinappal kapcsolatban bármiben bizonytalan vagy, inkább kérdezd meg az Anyukát! Hülye kérdés nincs, csak kellemetlen helyzet.

Végezetül

A szervezéssel járó idegállapotban a nagy napon bizony lehet, hogy nem úgy kezeljük a problémákat, ahogy kellene. Azt szeretnénk, hogy minden tökéletes legyen, de ne tegyük ezt minden áron. Ne feledd, hogy az egész a babádért van! Ha például álmos, nyűgös a gyerek, ne nyúzzuk még, hiába ott a vendégsereg, ilyenkor vonulj el vele, nyugtasd meg, altasd el, ha szükséges. Így nyilván anyuka is kimarad a buliból, de ez ilyen. Akkor sem kell megsértődni, ha valaki nem jön el, nekünk sokat jelent ez a nap, neki lehet, hogy nem annyira. 

Sokszor legyintenek, hogy az első szülinap úgyis a szülőknek szól. Bennem ilyenkor mindig felment a pumpa. Talán nem érdemlem meg az ünneplést? Sőt! A tapsot?!  Egy éven át életben tartottam ezt a pici gyönyörűséget. Mostanra a babából egy tüneményes, okos, néhány szóval és jellel kommunikáló kisgyermek lett. A kis „részeg matrózom” jár-kel a lakásban, nyitott és minden érdekli a világban. Nincs ember, aki ne olvadna el tőle, mikor séta közben számára ismeretlen, de szimpatikus járókelőknek integet, jobb napokon pedig puszit is dob. Senki nem tud úgy plüss állatot dédelgetni, ahogy ő. Hiszem, hogy ez jócskán az én érdemem is, mert az anyaság rohadt kemény meló. (De ezt nem részletezem, mert ha anyaként olvasod, akkor ezt úgyis tudod.) Piszkosul kemény egy éven vagyunk túl. Fogalmam sincs, hogy néha, hogy éltük túl, és őszintén szólva néha még mindig vannak fekete pontos napok, de ezek már elég messze járnak a kezdetektől.

Épp ezért jár az ünneplés nem csak a babának, hanem Anyának és Apának is! Mindegy, hogy csak hárman vagytok, vagy hívtok vendégeket is, hogy együtt ünnepeljetek. Az is mindegy, hogy mit esztek, és mit adtok a babának ajándékba. A lényeg, hogy ünnepeljetek! Úgy, ahogy csak szeretnétek. 

No és persze ha este elaludt a baba, koccintsatok, és igyatok egyet magatokra is! Megérdemlitek!  

Hogyha bármivel kiegészítenéd, vagy nem értesz egyet, írj nekünk egy emailt ide: mamik@ittegybaba.hu