bababarát otthon
Biztonság

Bababarát otthon

Avagy hogyan tegyük biztonságossá lakásunkat totyogók számára

Túlféltő, mindenen aggódó anyaként, aki ráadásul Covid idején vált szülővé, gyakorlatilag nem tudok úgy létezni, hogy ne lenne a látókörömben a gyerekem. Ehhez még hozzájön, hogy a férjem munkavédelmi szakértő, és kész, máris mindenhol a potenciális veszélyeket látjuk. És mivel a totyogó korú gyermekek különösen kíváncsiak és mozgékonyak, ami azt jelenti, hogy minden sarkot, zugot és tárgyat felfedeznek, amit csak elérhetnek, ezért amint tudtuk, atom biztossá tettük a lakásunkat. (Amit persze azóta már eladtunk, és csak remélem, hogy az új tulaj meg tudott küzdeni a gyerekzárakkal és megbarátkozott az éles sarkoktól mentes új életterével).

Íme, mi hogyan láttunk neki a bababarát otthon kialakításához, és miket tanultunk belőle:

1. Bútorok rögzítése és éles sarkok védelme

Az egyik legfontosabb teendő, hogy a bútorokat megfelelően rögzítsük a falhoz, hogy ne boruljanak fel, ha a gyermek megpróbál felmászni rájuk. Miután Réku felhívta a figyelmemet a Netflixen futó Termékkorrupció egyik epizódjára, ami a gyilkos bútorokról szól, nem hagytam addig lefeküdni a férjem, amíg minden bútort nem rögzített a falhoz, vagy rá nem csimpaszkodott, hogy bizonyítsa, nem fog felborulni. Az éles sarkokat és széleket sarokvédőkkel tudjuk biztonságossá tenni. Ezek a kis műanyag vagy gumipárnák megakadályozzák, hogy a gyermek megsérüljön, ha nekifut vagy nekiütközik a bútoroknak. Amúgy fájni ugyanúgy fáj, de legalább nem hasad fel a kis bőre.

Az ágyakhoz érdemes leesésgátlókat beszerezni, de én annyira paráztam attól, hogy éjszaka leesik Áron az ágyról és összetöri magát, hogy megszabadultam az ágykerettől, és simán matracon alszunk azóta is, a férjem szerint kicsit drogtanyás, de próbálok a Montessori módszerre hivatkozni:). Egyébként nagyon sokaktól hallottam később, hogy amikor a gyerek a szülők ágyába bújt, többször leesett, volt aki még az ügyeletet is megjárta, annyira megütötte magát a gyermek. Szóval nekem megérte az ágykeret nélküli lét.

2. Fiók- és szekrényzárak használata

A kíváncsi kis kezek szívesen nyitogatják a fiókokat és szekrényeket, ahol éles tárgyakat, tisztítószereket vagy egyéb veszélyes dolgokat találhatnak. Érdemes minden olyan fiókra és szekrényre zárat tenni, amely veszélyes lehet a gyermek számára. Többek között a kukára is érdemes tenni egyet, mert vannak kifejezetten kukázós gyerekek, akik imádnak a szemétben turkálni. Ebből nekünk az IKEA-s tökéletesen bevállt.

3. Konnektorok védelme

A konnektorok különösen vonzóak a gyermekek számára, a falat molyókázni amúgy is izgis, itt meg még lyuk is van rajta, abban meg vajon mi lehet, nyúljunk csak bele, ugye. Így el is érkeztünk egy újabb parmához. Mi ilyen aljzatvédőket is az IKEA-ban szereztünk be, és nagy megnyugvást hoztak. Még a nyaralásokra is vittük, mert az ágyak mellé, pont mosolyókázós magasságba, szinte mindig volt egy konnektor. És amikor az anyóshoz elfelejtettünk vinni, akkor jött a havannás gányolás, na azt nem kívánom senkinek.

4. Lépcsők biztonságossá tétele

A lakásban lévő lépcsők egy ponton jó mászókák lesznek, addig egy kicsit szívás, kisbabával szaladgálni rajtuk, utána pedig azért, mert a gyerek is tud szaladgálni rajta. Ezért mindenképpen szükséges a lépcsők aljára és tetejére biztonsági kapukat felszerelni. Fontos, hogy a kapuk stabilak és biztonságosak legyenek, hogy a kicsik ne tudják könnyen kinyitni őket, ami általában azt feltételezi, hogy a felnőtt is nehezen tudja kinyitni, plusz a miénk elég hangosan nyílt és záródott, ezért a férjem egy ponton túl elegánsan, 2 elfojtott káromkodás között átlépte ezeket a kapukat.

5. Kis tárgyak elrakása

A totyogók szeretnek mindent a szájukba venni, ezért különösen figyelni kell arra, hogy ne hagyjunk elől apró tárgyakat, amelyek fulladást okozhatnak. Győződjünk meg arról, hogy minden apró játék, ékszer, pénzérme és egyéb kis tárgy biztonságos helyen van tárolva. Nálunk, ahogy nőtt a gyerek, úgy került mindig minden egy polccal feljebb. Ezt a cikket egyébként érdemes a nagyiknak is elküldeni, nálunk ugyanis folyamatosan elől voltak hagyva a varrótűk, mérgező bogyójú virágok, kis mütyür izék.

6. Tisztítószerek és gyógyszerek tárolása

A tisztítószereket és gyógyszereket mindig zárt szekrényben vagy magas polcon tároljuk, ahol a gyermekek nem érhetik el őket. Ezek a szerek mérgezőek lehetnek, ha a gyermekek véletlenül lenyelik őket, ezért fontos, hogy soha ne hagyjuk őket elől. Javíthatunk a helyzeten, ha a durva vegyszerek helyett ecetet és szódabikarbónát használunk, illetve mi az Aquiantot próbáltuk, ami teljesen természetes, olyan savat használ a kórokozók elpusztítására, amit az emberi szervezet is, úgyhogy én az első 1 évben mindent ezzel takarítottam, így ha a gyerek megnyalt valamit, akkor sem kaptam agyvérzést.

A gyógyszereket pedig legalább félévente érdemes felülvizsgálni (de inkább negyedévente), és amelyik lejárt az visszavinni a közeli patikába, hogy meg tudják semmisíteni azokat. Így csökkenthetjük a veszélyforrások számát. Rékunak van egy jó módszere erre, ő excelt vezet a gyógyszereiről, amiben felviszi, hogy melyiket mikor nyitotta ki, illetve, hogy mennyi a lejárati ideje felbontástól számítva, így könnyen nyomon követheti, melyik gyógyszert lehet még használni, és melyiket nem. De akár az üvegre vagy dobozra is rá lehet ezeket írni.

7. Ablakok és erkélyek biztosítása

Az ablakokat és erkélyeket mindig zárva kell tartani, ha a gyermekek a közelben vannak. Az ablakokra ablakzárat vagy biztonsági rácsot szerelhetünk, hogy megelőzzük a baleseteket. Az erkélyeket biztonsági hálóval vagy rácsokkal tehetjük biztonságossá. Mi a beltéri üveges ajtókra fóliát tettünk, hogyha betörne, akkor se hulljon szilánkokra. Az erkélyek esetén különösen oda kell figyelni, hiszen egy totyogó már simán eléri a kilincset, amit sokkal könnyebb lefelé húzni és bezárni, mint felfele tolni és kinyitni. És bizony elég egy pillanatra kimenni, és a kis totyogónk már ki is zárt minket, kinyitni pedig nem fogja tudni. Ha szerencsénk van, épp van nálunk egy mobil, amivel az üvegen keresztül szórakoztatni tudjuk, amíg apa hazaér a segélyhívásunkat követően (megtörtént eset alapján).

Ugyanitt megemlíteném, bár talán nem is kell mondani, hogy az ablakokon keresztül nem csak a friss levegő, de a szomszéd cigifüstje, szmog, hideg levegő, zaj is bejöhet, illetve a huzatra is mindig figyelni kell, ne csapja be az ablakokat és huzatos helyre a kiságyat sem szabad tenni.

8. Gyerekbiztos játékszoba kialakítása

Ha lehetőségünk van rá, alakítsunk ki egy olyan szobát vagy teret, ahol a gyermekek biztonságosan játszhatnak. Itt olyan játékokat és bútorokat helyezhetünk el, amelyek teljesen biztonságosak és megfelelnek a gyermek életkorának. Én legszívesebben egy gumi falú szobát alakítottam volna, ott magára mertem volna hagyni, és néha én is be tudtam volna menni kiereszteni a gőzt, haha.

9. Virágok, növények

Először is távolítsuk el a mérgező növényeket a lakásból. Ilyen növények például a szobai futóka, mosteram, anyósnyelv, nyilván a legmenőbbek. Íme egy összefoglaló, de lehet inkább azt a listát nézzétek meg, hogy mik a biztonságosak.

A növényeket tegyük olyan magas vagy nehezen elérhető helyekre, ahol a kisgyermek nem éri el őket. Győződjünk meg róla, hogy a növények edényei stabilak és nem borulnak fel könnyen, ha a gyermek véletlenül meglöki őket, vagy a házikedvenc, ugye (nálunk még a legelején evett földet Reggie, aztán gyorsan átment rajta, szerencsére). Kerüljük a laza földet, műtrágyás földet és kis kavicsokat a növények körül, mivel a gyermek ezeket könnyen felveheti és a szájába teheti. Használjunk talajtakarókat, amelyek megakadályozzák a föld kiszóródását.Legyünk óvatosak az öntözés során, nehogy víz maradjon a földön, amelybe a gyermek beleléphet vagy megcsúszhat. Rendszeresen töröljük le a növények leveleit, hogy ne halmozódjon fel rajtuk por vagy egyéb szennyeződés, amit a gyermek megérinthet vagy belélegezhet. Ellenőrizzük a növényeket kártevők és betegségek szempontjából, mivel ezek is veszélyesek lehetnek a gyermek számára.

Ez is egy remek alkalom arra, hogy tanítsunk valamit a gyereknek, például, hogy ne érjen a növényekhez és ne tegye a szájába a leveleket vagy a virágokat. Használjunk egyszerű, könnyen érthető szabályokat, hogy a gyermek megértse a növényekhez való biztonságos viszonyulás fontosságát. Ez később a kirándulásokon is jól fog jönni.

10. Állatok (főleg kutyák)

Nekünk egy kutyánk van, akit anno eléggé szíven ütött a kisbaba érkezése (főleg, mivel pocakosan itthon voltam vele, egész nap a Duna parton sétáltunk, délután együtt aludtunk a kanapén, ő volt nekem a partner in crime). Szóval az elején nekünk az volt a dolgunk, hogy sokat simogassuk őt is, de főleg nézzük a kérdést a szemében, hogy a kisbaba még sokáig marad-e? Azóta persze jó testvérek, a jég akkor tört meg, amikor Áron elkezdett egyedül étkezni, és folyamatosan hullottak a földre a jobbnál jobb falatok (nálunk szerencsére erre nem kellett annyira figyelni, Reggienek nincs ételallergiája, de ahol van a kisállatnak, ott erre is ügyelni kell majd). Ami miatt én szintén nem aggódtam, az a higiénia, úgy voltam vele, hogy immunerősítünk, plusz Reggie folyamatosan takarítja magát, mint egy cica, az utcán a kutyagumit pedig olyan nagy ívben kerüli ki, hogy öröm nézni.

Ami miatt viszont már inkább aggódtam, az a kullancs, esetleg bolha, amit behozhat magával a kutyus egy-egy kirándulás után, úgyhogy ilyenkor mindig alaposan átnéztem, plusz ugye kapja szépen a Bravektot is. A másik a kutya kaja és a juti volt, amit előszeretettel adogatott Áron Reggienek, én meg lelki szemeim előtt már láttam, hogy szalmonellásak leszünk, úgyhogy ilyenkor mindig alapos kézmosás volt, és Reggie az udvaron ehette meg a jutiját (ami szárított marha bőr, úgyhogy elég undi). Ami még kritikus lehet, az a gyerek játékai, Reggiet különösen érdekelte az egyik sípoló gumi malac, ami elég sok konfliktust szült közöttük, és az sem túl szerencsés, ha a kutya szétrágja a gyerek játékait, amiket aztán vagy ő vagy a gyerek könnyen lenyelhet. Meg hát össze is vesznek utána.

De a kutyával való együttélés jó lehetőség arra, hogy megtanítsuk a gyereket, hogy tartsa tiszteletben a kutya dolgait, ne piszkálja amiko eszik, és hagyja békén amikor alszik. Macskákkal és egyéb kisállatokkal kapcsolatban nincs tapasztalatunk, ha van nektem, írjátok meg nekünk és kiegészítjük a cikket:).

11. Bababarát otthon rendszeres ellenőrzése

A lakás rendszeres átvizsgálása és a biztonsági intézkedések időszakos ellenőrzése segít abban, hogy folyamatosan biztonságban tartsuk a totyogókat. Ahogy a gyermek növekszik és egyre ügyesebb lesz, szükség lehet a biztonsági intézkedések módosítására is.

+1 Az autó

Szorosan nem tartozik ugyan a lakáshoz, mégis megemlíteném, méghozzá szintén egy megtörtént eset miatt. Ha autóba ülünk a gyermekkel, akkor az első lépés a megfelelő autósülés használata, de emellett sok hasonlóság van a lakás biztonságossá tételével kapcsolatban is. Itt sem szabad apró tárgyakat adni a gyerek kezébe, nem bújhat ki a biztonsági övből, semmi szúrós ne legyen nála, sőt, még filctoll sem, mert úgy jártok mint mi, és a gyerek összefirkálja a kárpitot, amit ugyan túlélünk, de azért na.. Legyen az ablakon sötétítő, és ne üljön sokáig huzatban sem a kisgyerek. A megfelelő ruházat is fontos, ha túl melegen öltöztetjük a gyereket, akkor azon kívül, hogy elkezd izzadni és megfázhat, még idegállapotba is jöhet a rossz komfort miatt. A kisbabákat sem szabad soha kivenni menet közben, akárhogy sír is, máshogy próbáljuk megnyugtatni, nem fogok rémhíreket ide belinkelni, maradjunk inkább annyiban, hogy ne vegyük ki az üléséből.

És akkor a legfontosabb, ne hagyjuk, hogy a kulccsal játsszon a gyerek, akármennyirecukiésélvezi, akkor sem, mert putty, magára zárja a kocsit, ahogy nálunk is, és kérhetek meg egy random idegent a parkolóban, hogy ugyan nézzen már a gyerekre amíg én felszaladok a pótkulcsért. Egyébként itt is jó szolgálatot tett a mobilon mese mutogatás az üvegen keresztül.

Összegzés

A lakás biztonságossá tétele a totyogók számára idő- és energiaigényes feladat, de elengedhetetlen ahhoz, hogy a kicsik biztonságban legyenek és szabadon felfedezhessék a környezetüket. Az óvintézkedések betartásával megelőzhetjük a baleseteket, és biztosíthatjuk, hogy gyermekünk boldogan és biztonságban fejlődjön otthonunkban.

További cikkek a témában:
https://femina.hu/gyerek/maszo-baba-lakas-biztonsag/
https://kidsoasis.hu/utazik-a-csalad-magazin/praktikanya/7-tipp-hogyan-varazsoljuk-gyerekbaratta-a-lakast/